facebook
instagram
youtube
spotify

Summer Fog Festival ‘22 – Naprawdę szalony świat

Najbardziej progresywny z polskich festiwali powraca! Pierwszy Summer Fog Festival odbył się w Warszawie w 2019 r. Niekwestionowaną gwiazdą był Nick Mason, który jeszcze w tym roku powróci do Polski. Podczas tegorocznej edycji również wystąpi mistrz perkusji, tym razem będzie to Carl Palmer. Impreza odbędzie się w warszawskim klubie Progresja.

Miłośnicy progresywnych brzmień powinni zarezerwować sobie datę 5 czerwca 2022 r. W klubie (nomen omen) Progresja wystąpią: Carl Palmer, David Cross Band, Collage oraz Adekaem. Taki skład zespołów to prawdziwe święto dla fanów rocka najwyższej muzycznej próby.

Carl Palmer – kiedy jego przyjazd do Polski stał pod znakiem zapytania, artysta kwitował to krótkim: „nie takie rzeczy przechodziliśmy w trasie, chcemy zagrać w Polsce”. Niestety, członkowie jego zespołu mieli już mniej szczęścia lub odporności. Tym razem jednak musi się udać. Palmer to brytyjski muzyk, kompozytor, a przede wszystkim innowacyjny perkusista. Był współzałożycielem grup: Atomic Rooster, Emerson, Lake and Palmer, Asia, współpracował z Mike’m Oldfieldem. „Rolling Stone” uznał artystę za jednego z dziesięciu najważniejszych perkusistów wszech czasów. Otrzymał kilkadziesiąt innych nagród i wyróżnień od profesjonalnych magazynów muzycznych oraz światowych stowarzyszeń muzyków. Od początku kariery muzyka, sprzedano ponad 50 mln egz. płyt, na których grał. Jego styl gry jest niepowtarzalny. Charakteryzuje się dużą siłą, doskonałą precyzją, a przy tym niezwykłą szybkością i często nietypowym metrum. Carl używał i używa nadzwyczaj dużego, rozbudowanego zestawu perkusyjnego. Waga instrumentu, z jakiego korzystał podczas tras Emerson, Lake & Palmer wynosiła ponad dwie tony.

David Cross Band – znany i ceniony muzyk wystąpił podczas Summer Fog Festival w 2019 r. Jego koncert zapewne trwałby dłużej, bo publiczność nie chciała, by zespół schodził ze sceny. David Cross to niezwykle ceniony skrzypek, szanowany kompozytor oraz… wykładowca uniwersytecki. Dotychczas wydał dwanaście solowych (lub nagranych z gośćmi). Największą sławę przyniósł artyście okres współpracy z King Crimson. Jeśli można mówić, że King Crimson nagrał kiedykolwiek „przebój”, to z pewnością mógłby to być utwór „Starless and the Bible Black”. Jego współkompozytorem (jak i wielu innych utworów King Crimson) jest David Cross.

Collage – grupa zadebiutowała w 1990 r. fenomenalnym albumem „Baśnie”. Ich płyta z coverami Johna Lennona była doceniona na wszystkich kontynentach. Przechodząc przez różne perturbacje składu Collage nigdy nie obniżył poziomu grania i komponowania. W 2013 r. zespół wznowił działalność i od tej pory systematycznie koncertuje. Na wiosnę 2022 r. zespół zapowiada długo wyczekiwaną i zapewne dopieszczoną nową płytę „Over and Out”. Podczas występu powinny więc pojawić się premierowe utwory.

Adekaem – z płyty na płytę są coraz lepsi, ich muzyka coraz dojrzalsza. Jak wypadają na żywo? Będzie okazja sprawdzić podczas festiwalu. Do tej pory nagrali trzy płyty. Z każdą zdobywali coraz większe grono oddanych fanów. Natchnione kompozycje, bogate aranże, pełen emocji śpiew, mądre bądź poetyckie albo takie i takie zarazem teksty – to tylko niektóre „plusy dodatnie” zespołu z Tych. Na żywo zapewne dojdą jeszcze niepowtarzalne improwizacje. Nie traktujcie Adekaem jako supportu! To będzie z pewnością porywający występ.

Summer Fog Festival to cykliczna impreza dedykowana fanom wszelkich odmian progrocka. Powstała w 2019 r. i od razu zdobyła serca miłośników muzyki pełnej tajemnic, zagmatwanych kompozycji i psychodelii. Na pierwszej edycji festiwalu wystąpił m.in. Nick Mason. Perkusista Pink Floyd podczas żywiołowego koncertu zaprezentował utwory z wczesnego okresu istnienia słynnej grupy.