facebook
instagram
youtube
spotify

Summer Fog Festival 2019

 

Końcem lipca warszawski Torwar gościć będzie wybitnych muzyków, którzy grają dla nas od ponad pięciu dekad. Główną gwiazdą festiwalu będzie zespół Nick Mason’s Saucerful of Secrets, czyli formacja perkusisty legendarnego Pink Floyd, który tym samym wraca do korzeni, czyli nagrań, które zapoczątkowały występy pod słynnym szyldem. Artysta zamierza zagrać materiał z siedmiu płyt, które poprzedziły najbardziej znany „The Dark Side of the Moon”. Warto zauważyć, że kompozycje te, w znacznej większości, nie były wykonywane od wielu lat zarówno na koncertach Pink Floyd, jak i solowych występach poszczególnych muzyków tej grupy. Perkusista zapowiada również niespodzianki w swoim repertuarze.

Kolejnymi artystami, którzy wystąpią na festiwalu będą The David Cross Band feat. David Jackson oraz Soft Machine. Pierwszy zespół dowodzony jest przez skrzypka Davida Crossa, który największe uznanie zdobył będąc częścią, w opinii wielu słuchaczy na całym świecie, najlepszego wcielenia King Crimson, w którym obok Crossa i rzecz jasna Roberta Frippa znaleźli się m.in. Bill Bruford i John Wetton. Ostatni album z udziałem tych wszystkich nazwisk zatytułowany „Red”zwieńczył pierwszą, twórczą erę historii pt. King Crimson. Artyście towarzyszył będzie David Jackson, czyli saksofonista najbardziej kojarzony z zespołem Van Der Graaf Generator, z którym nagrał wszystkie znane albumy jak choćby „Pawn Hearts” czy  „H to He, I’m the Ony One”. Soft Machine z kolei, to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli szeroko rozumianej tzw. sceny Canterbury. Zespół na przełomie lat 60. i 70. grywał wspólne koncerty z Pink Floyd. Warszawa będzie przystankiem na trasie koncertowej z okazji 50-lecia jego działalności muzycznej. Przez te pięć dekad Soft Machine konsekwentnie realizuje swą muzyczną ideę proponując słuchaczom instrumentalną, jazz-rockową, awangardową muzykę.

Na Summer Fog Festival nie zabraknie również polskiej muzyki. Zadbają o nią grupy Believeoraz Amarok. Pierwsza to kontynuujący tradycje rocka progresywnego zespół gitarzysty Mirosława Gila znanego m.in. z Collage świętujący w tym roku 15-lecie swojej działalności muzycznej. Warto wspomnieć, że w 2007 roku artyści nagrali na potrzeby jednej z najbardziej znanych polskich gier komputerowych „Wiedźmin” utwór pt. „The Wicher”. Amarok to projekt muzyczny z pogranicza artrocka, folku i ambientu obchodzący w tym roku swoje dwudziestolecie, dowodzony przez gitarzystę i multiinstrumentalistę Michała Wojtasa. Na płytach Amarok pojawiali się gościnnie znani muzycy m.in. Colin Bass (Camel) czy Mariusz Duda (Riverside).

Warto również wspomnieć, że mamy już potwierdzone informacje od większości artystów, że podczas festiwalu będą dla Państwa dostępni i będą rozdawać autografy.

27.07.2019 – Torwar – SUMMER FOG FESTIVAL 2019

 Nick Mason’s Saucerful of Secrets

The David Cross Band feat. David Jackson

Soft Machine

Believe

Amarok